Jegostrona.plMilitaria

Piątek, 28 listopada 2014

Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogoda: Polska Dziś

temp. -1°C

To już ostatnia wersja F-16. Zostanie oznaczona literą V

2012-02-20 09:54 | Aktualizacja: 17:36
F-16

F-16 / Shutterstock)

Oblot F-16 odbył się w 1974 roku. Od tego czasu producent myśliwców, firma Lockheed Martin sprzedała około 4500 sztuk. Czyżby historia tego najpopularniejszego samolotu bojowego na świecie dobiegała końca? Producent zapowiedział, że w przygotowaniach jest już ostatnia wersja F-16.




Siły Powietrzne USA planują pozostawienie F-16 w służbie do roku 2025. W międzyczasie, w arsenale Stanów Zjednoczonych na szeroka skalę pojawią się myśliwce V generacji takie jak F-22 Raptor czy F-35. Dlatego by F-16 Falcon, który pozycjonowany jest jedna generacje niżej, mógł współpracować z nowocześniejszymi myśliwcami, jego wyposażenie musi ulec modernizacji – informuje serwis geekweek.pl

 
>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>
 

Modernizacja będzie dotyczyła głównie awioniki, instrumentów pokładowych oraz unowocześnienia systemów sterowania oraz odczytu radaru. Ostatnia wersja F-16 zostanie oznaczona literą V pochodzącą od słowa Viper (żmija) – tak potocznie nazywany jest samolot przez amerykańskich pilotów.

F-16V zadebiutuje przed szerszą publicznością na pokazach lotniczych w Singapurze, które rozpoczną się w tym tygodniu. Obecnie amerykański samolot wielozadaniowy, w różnych wariantach użytkowany jest w 26 krajach na całym świecie w tym w Polsce. Nasze lotnictwo wojskowe używa egzemplarzy w jednej z najnowocześniejszych wersji Block 52+ - podaje geekweek.pl.






Źródło: Media
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 10
  • ~Christoforos2012-04-07 18:40

    F-16 to świetna i sprawdzona maszyna.Dzięki stałym modernizacjom, takim jak choćby nasze block 52+ należy do ścisłej światowej czołówki.Z tych samolotów naprawdę możemy być dumni, w odróżnieniu do rosyjskich, beznadziejnie przestarzałych MiG-29.Szkoda jedynie,że 16-tek kupiliśmy tak mało.

  • ~kolejny narzekacz2012-02-20 23:08

    Będzie miał radar ze skanowaniem fazowym, ale nie będzie niewidzialny dla radarów i nie będzie mógł cały czas latać z prędkością ponaddźwiękową bez uzycia dopalaczy.

  • ~w.2012-02-20 14:03

    lepiej kupic cos chińsko-pakistanskiego,

  • ~?2012-02-20 13:58

    a po co nam te f-16 przeciez otaczaja nas sami przyjaciele, a z ruskimi i tak nie mamy szans,rzuca klika bombek i jest pozamiatane.

  • ~albin0772012-02-20 13:08

    Te nasze F 16 to najnowszy sprzęt w Europie i tego sie trzymajmy nie stać nas na lepsze to powinniśmy o niego dbać a wy ciagle narzekacie że przestarzała konstrukcja ale tu chodzi o elektronike czyli to co jest w środku to tak jak w komputerach wyglad sie nie zmienia ale możliwości tak jakby nas było stać na F 35 to byśmy je kupuli ale ze jesteśmy biedni powinniśmy sie cieszyć że nasi piloci nie latają na jak to określił jeden z polityków cyt."drzwiach od stodoły".Pozdrawiam

  • ~zielon0012012-02-20 12:26

    ~pilot
    Zapytaj się ludzi z Poznania czy latają. Pozdrawiam

  • ~Elo2012-02-20 11:29

    F-16 kosztował nas 60 mln USA. Eurofigter kosztuje 150 mln a F-35 200 mln.

  • ~OMEN2012-02-20 11:28

    Taa... Wiecie że dzwonią ,ale nie wiecie w którym kościele.Znaczysię nie wiecie nic , "redachtorzy"...Wzwiązku z licznymi PO-ważnymi trydnościami TECHNILOGICZNYMI F-35 wejdzie do uzbrojenia USAF o 5-6 lat później niz to zakładano. Natomiast wersja dla US NAVY prawdopodobnie jeszcze później, lub WCALE! Obecnie najnowocześniejszą wersją F-16 jest model "block 60" (ZEA).
    F-16 V ma kożystać z niektórych technologii zastosowanych w F-35.Okres użytkowania - nawet po za 2030 r. Więc celowe i logiczne jest zastanowienie się , nad zakupieniem tego modelu samolotu, a to w kontekście KONIECZNOŚCI WYCOFANIA SU-22 i MiG- 29 w niedługim czasie...

  • ~pilot2012-02-20 11:02

    ...a to polskie F-16 latają ??...

  • ~Bartek Zwyciezca2012-02-20 10:49

    Moze jeszcze zdażymy cos dokupic zanim zamkną linię produkcyjną ?