• polska_ukraina
  Wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar zaapelował o wstrzymanie śledztwa w sprawie prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza w związku z jego wypowiedziami w Sahryniu na uroczystościach ku czci Ukraińców pomordowanych przez polskie podziemie w 1944 r.
 • Polacy
  W śród solidarnościowych opozycjonistów, dziś już ludzi w wieku co najmniej dojrzałym, widać wyraziste podziały. Kiedy dotyczą spraw politycznych, nie mogą dziwić, bo dlaczego mieliby oni myśleć to samo o sądach i Leszku Balcerowiczu, tylko dlatego, że kiedyś myśleli to samo o Czesławie Kiszczaku. A kiedy przybierają postać obelg czy pomówień, realista powie: "Nic nowego pod słońcem" (chociaż, pozwolą państwo na naiwny wtręt, niezmiennie serce mi się wtedy kraje).
 • Lech Wałęsa
  W najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Wprost" były prezydent odniósł się m.in. do swojego słynnego zdjęcia z Donaldem Trumpem.
 • Donald Tusk
  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał w poniedziałek w Brukseli władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. Po zakończeniu szczytu UE-Ukraina wskazywał, że napięcia te pokazują, iż nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii.
 • Polska, Izrael i IPN
  Bardzo poważnie rozpatrujemy złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o IPN, zdecydujemy w najbliższych dniach; jest głęboka potrzeba pokazania, jak doszło do złamania konstytucji i regulaminu Sejmu - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
 • Mick Jagger
  Wiem, że Mick Jagger sympatyzował z nami, więc tylko przypomniałem się, a co do reszty, to liczyłem, że coś tam wykombinuje. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w jakiejś symbiozie – mówi Radiu ZET Lech Wałęsa, komentując wczorajsze słowa Micka Jaggera na temat sądownictwa w Polsce. - Polska, co za piękny kraj, jestem za stary by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać - powiedział podczas niedzielnego koncertu w Warszawie do swych fanów lider zespołu The Rolling Stones Mick Jagger.
 • Janusz Lewandowski
  "My nie jesteśmy już krajem podatnym na szantaże energetyczne" - mówi w rozmowie z DGP Janusz Lewandowski, europoseł PO.
 • Sylwia Zientek
  "Mama opowiadała o ciałach, trumnach, pogrzebach. O siostrze mojego dziadka i jej dzieciach, która była przepiękną kobietą z bardzo długim grubym warkoczem, z którego była szczególnie dumna... Słyszałam tę historię nieskończoną liczbę razy, a i tak, jak mam ją pani opowiedzieć, to ciarki mnie przechodzą. Któregoś dnia siostra dziadka została schwytana przez Ukraińców. Przywiązali ją tym warkoczem do drzewa. Dzieci, a było ich chyba sześcioro najpierw na wszystko patrzyły. Widziały, jak mama jest gwałcona. A potem ona patrzyła, jak te dzieci, jedno po drugim rozrywane są na kawałki, zabijane w najbardziej bestialski sposób" - mówi Sylwia Zientek, pisarka, autorka książki "Kolonia Marusia" w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. 
 • Benjamin Netanjahu
  Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił w niedzielę, że zapoznał się z krytycznymi opiniami historyków ws. izraelsko-polskiej deklaracji. Podkreślił jednak, że oświadczenie to osiągnęło zamierzony cel, tj. wprowadzenie zmian w polskiej ustawie o IPN.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz w Oświęcimiu
  Oburzenie na deklarację premierów Izraela i Polski było do przewidzenia, gdy Polska "wykonała rundę honorową, publikując ją w ważnych gazetach w Izraelu i Europie", bo oświadczenie to "całkowicie pomija istotę problemu": antysemityzm - ocenia "Jerusalem Post".